اخبار و مقالات, دستگاه بادکن بطری پت

دستگاه بادکن بطری پت چیست؟

بادکن پت نام دستگاهی است که بیشتر با نام دستگاه تولید بطری پت شناخته می شود.همانطور که از نام دستگاه مشخص است بوسیله باد و مکانیک کار می کند. این دستگاه ها به سه نوع مختلف دسته بندی می شوند…

بادکن پت دستی، بادکن پت نیمه اتوماتیک و بادکن پت تمام اتوماتیک انواع مختلفی از این دستگاه ها هستند که هرکدام مناسب با ظرفیت مورد نیاز متفاوتی است که در ادامه به بیان توضیحات کامل از این دستگاه ها خوهیم پرداخت.

با گذشت زمان و پیشرفت صنایع مختلف استفاده از محصولات و دستگاه های مختلف بیشتر از پیش شده که دستگاه بادکن پت نیز یکی از این دستگاه ها میباشد.امروزه بیشتر مصارف کارخانجات تولید نوشیدنی را بطری های پت که به وسیله دستگاه های بادکن پت تولید میشوند را تشکیل میدهند.از این رو مصرف بطری های پت نسبت به گذشته فراوانی و گستردگی بالایی پیدا کرده است.

شاید نیاز هر شخص و مشاغلی باشد که قبل از هراقدامی با آگاهی و شناخت کامل نسبت به آن حوزه وارد شود. در این مطلب قصد داریم شما را بصورت کامل با دستگاه بادکن پت،  نوع عملکرد و انواع آن آشنا کنیم پس با ما همراه باشید تا در انتهای مطلب شما نیز مهارت کافی را کسب کرده باشید.

بادکن پت چیست و منظور از تولید بطری پت چیست؟

به احتمال فراوان این موضوع را میدانید که بادکن پت به مجموع فرآیند تولید بطری اعم از حرارت دهی دمش در قالب و تهیه محصول نهایی گفته میشود.که عملیات گرم کردن توسط کوره و عملیات دمش توسط کمپرسور به قسمتی که قالبها سوار است انجام میپذیرد.حالا بسته به مدل و شرایط کاری، دستگاه ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند که باعث تقسیم بندی این دستگاه به مدل های اتوماتیک نیمه اتوماتیک و دستی می شود.

مواد اولیه دستگاه بادکن پت همانpet میباشدکه مخفف پلی اتیلن ترفتالات (polyethylne terephthalate) پلاستیک شفافی است که به دلیل سازگاری آن با بدن انسان,امروزه کاربرد فراوانی در صنعت تولید بطری کشورمان دارد.البته پلی اتیلن ترفتالات پلیمری است که در اغلب کشورها جهت تولید الیاف پلی استر به کار میرود.ولی به دلیل مزایای زیادی که نسبت به دیگر محصولات در زمینه تولید بطری دارد بیشتر بکار گرفته میشود.

مراحل تولید بطری با استفاده از دستگاه بادکن پت

برای تهیه مواد اولیه دستگاه بادکن پت ابتدا مواد پایه همان پلی اتیلن ترفتالات به وسیله دستگاه تزریق به  پریفرم  تغییر شکل میدهد,این پریفرم ها داخل دستگاه قرار میگیرند.در بیشتر تولیدی ها این پریفرم ها بصورت اماده خریداری میشود.ساخت پریفرم خود به دستگاه تزریق دیگری نیاز دارد که به همین دلیل شرکت های تشکیل شده اند جهت تولید پریفرم.

حالا زمان تولید بطری پلاستیکی است که با قرار دادن پریفرم داخل دستگاه بادکن پت طی عملکرد دستگاه در انتها بطری پلاستیکی با توجه به قالب دستگاه به ما تحویل میدهد.

انواع باد کن پت

بطور کلی دستگاه بادکن پت به سه  دسته اتوماتیک,نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم میگردد.در هر دو دسته کارکرد این دستگاه به این شکل میباشد که پریفرم با حرارت گرم شده و آماده شکل پذیری میباشد.  دراین مرحله کمپرسور هوا با دمیدن هوا داخل پریفرم باعث باد شدن داخل قالب میشود و پریفرم به شکل قالب در می آید.

حتما به این نکته دقت داشته باشید که کیفیت محصول نهایی رابطه مستقیم با کیفیت پریفرم,دقت دستگاه بادکن پت (حرارت مناسب,قالب با کیفیت,فشار هوای کمپرسور) دارد.همیشه سعی کنید پریفرم را از شرکت های معتبر خریداری کنید.البته این یک الزام نیست و بسته به سرمایه شاید تولید کننده خود اقدام به تولید پریفرم هم کند.

دستگاه بادکن پت اتوماتیک

در دستگاه بادکن پت کلیه عملیات تولید بطری بصورت اتوماتیک انجام میشود.به اینصورت که اپراتور پریفرم را داخل محفظه مخصوص ریخته و دستگاه بصورت اتوماتیک عملیات پریفرم گذاری، حرارت و بادکردن و تحویل بطری را انجام میدهد.معمولا این دستگاه ها فقط به یک اپراتور نیاز دارند و در کارگاه های تیراژ بالا استفاده میشود.

دستگاه بادکن پت دستی

در دستگاه بادکن پت برخلاف نوع اتوماتیک پریفرم گذاری توسط اپراتور انجام میگیرد.همیشه به یک اپراتور مشخص نیاز دارد و انجام بعضی از امور مربوط به بیش از یک اپراتور نیاز دارد.

امروزه حرارت دادن پریفرم توسط لامپ مادون قرمز انجام میگیرد.همچنین با نزدیک تر کردن محل قرار گیری پریفرم ها باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین حرارت یکنواخت میشوند که خود باعث بهبود کییت میشود.

بادکن پت نیمه اتوماتیک

مدل نیمه اتوماتیک در دستگاه بادکن پت در فرآیند کارکرد، تفاوتی با 2 مدل دیگر ندارد.اختلاف این دستگاه ها فقط در قسمتی از دستگاه میباشد که دخالت انسانی در آن وجود ندارد و در این دستگاه ها از کوره اتوماتیک استفاده میشود.نسبت به مدل دستی مرحله برداشت پریفرم توسط اپراتور از کوره به بادکن دیگر توسط یک کوره اتوماتیک انجام میپذیرد.

مشخصه فنی بادکن پت شامل چه نکاتی میشود

مهمترین مولفه در دستگاه های بادکن پت تیراژ میباشد که این دستگاه قابلیت تولید چند بطری در ساعت را دارد.که معمولا با این مشخصه نوشته میشود (capacity(pcs/h که منظور تعداد در ساعت میباشد.

مورد بعدی حجم بطری های تولیدی است که یعنی این دستگاه با توجه به قرارگیری قالب و فشار هوا تا چه حجم بطری میتواند تولید کند که با product type مشخص میشود.

مولفه های دیگری که وجود دارد حداکثر ارتفاع بطری تولیدی، حداکثر عرض بطری، قطر گلویی منظور همان دهانه خروجی بطری و مولفه های دیگری از جمله میزان فشار کمپرسور، تغذیه دستگاه و ابعاد دستگاه است.

امروزه با پیشرفت چشمگیر صنعت و تولید,قابل پیش بینی است که روز به روز به واردات و همچنین تولیدکنندگان دستگاه بادکن پت افزوده شود. امروز شاهد دستگاه هایی با برندهای چینی بی کیفیت و تولید کنندگان داخلی بی کیفیت در مقابل برندهای معتبر خارجی و همچنین محصولات با کیفیت داخلی میباشیم که با تولیدات خود گامی بلند جهت ارتقاء تولید برداشته اند.

دربین شرکت های سازنده گرامی در این زمینه ماشین سازی عظیم زاده، توانسته با اتکاء به نیروی کار حرفه ای خود در بین تولیدکنندگان گرامی محبوبیتی کسب کند که باعث پیشرفت روزافزون این شرکت درزمینه ساخت دستگاه بادکن پت شده است.

قیمت بادکن پت

قیمت دستگاه بادکن پت بسته به شرایط کاری و همچنین نیاز مشتری متغییر میباشد و هر چه مکانیزم دستگاه به سمت اتوماتیک میرود هزینه دستگاه نیز افزایش میابد.برای مثال خریدبادکن پت دستی به مراتب قیمت پایین تری نسبت به خرید بادکن پت اتوماتیک دارد.

قبل از خرید بادکن پت چه نکاتی را باید دانست

اولین و مهمترین نکته تیراژ تولید میباشد چه بسا اگردستگاهی بدون نظر کارشناسی، با بیش از ظرفیت یا پایین تر از ظرفیت خریداری شود، موجب نارضایتی از انجام کار شود. مورد دوم بسته به نیروی کار دارد زیرا در مدل دستی یک اپراتور باید بصورت تمام وقت بعنوان اپراتور دستگاه مشخص گردد.

تهیه مواد اولیه برای بادکن پت

مواد اولیه دستگاه بادکن پت پریفرم میباشد که این پریفرم ها بصورت آماده در بازار بصورت فراوان یافت میشود و هیج مشکلی از بابت تامین مواد اولیه وجود ندارد.البته حتما در خرید مواد اولیه باید تمامی جوانب سنجیده شود زیرا کیفیت محصول نهایی رابطه مستقیم با کیفیت مواد اولیه دارد.

در زمان خرید بادکن پت سوالات زیادی ذهن شما تولید کننده گرامی را مشغول خواهد کرد. کدام نوع را خرید کنم؟ آیا خرید دستگاه دست دوم کار درستی است؟ نوع اتوماتیک مناسب است یا دستی؟به هیچ وجه نگران این موضوع نباشید.ما آماده هرگونه مشاوره تلفنی قبل از خرید در تمامی این موارد هستیم .اگر شما قصد خرید دستگاه دست دوم را دارید با کمال میل آماده ارائه مشاوره به شما هستیم پس ما تماس بگیرید.

قالب دستگاه های بادکن پت

یکی از قسمت هایی که اهمیت بسیاری در کیفیت نهایی بطری های تولیدی در دستگاه بادکن پت دارد قالب این دستگاه ها می باشد. طراحی و دقت ساخت قالب و همچنین جنس آلیاژ آن بسیار در کیفیت مهم است. جنس قالب دستگاه بادکن پت باید از آلیاژ نشکن مانند چدن نشکن باشد. فیکس شدن قالب، اهمیت بالایی در عدم ایجاد ضایعات در تولید دارد و همچنین باعث می شود در فشار های بالای کمپرسور در زمان باز و بست قالب تلفات تولید ایجاد نشود.

کمپرسور در دستگاه های تولید بطری پت

احتمالا تا به اینجا در مورد دستگاه بادکن پت اطلاعات کامل کسب کردید. انتخاب یک کمپرسور متناسب با ظرفیت دستگاه بسیار مهم است زیرا بخش مهمی از تولید، توسط فشار هوای دستگاه ایجاد می شود. چه بسا که کمپرسوری که ظرفیت لیتر آن کمتر از دستگاه باشد در زمان تولید بطری پت دچار کمبود باد شود. گاهی هم مشاهده می شود که در صورت عدم در نظر گرفتن ظرفیت منبع مناسب هواساز، دستگاه به صورت مداوم در حال کارکرد است که باعث آسیب به کمپرسور در دراز مدت می شود.

معمولا رابطه لیتر و تعداد تولید دستگاه باید حفظ شود تا در کارکرد دستگاه بادکن پت اختلالی ایجاد نگردد.

از کمپرسورهایی که امروزه از کیفیت بالایی برخوردار هستند می توان به دستگاه های ایتالیایی اشاره کرد. این دستگاه ها از هواسازهایی با کیفیت بالا برخوردار می باشند. قبل از هر خریدی باید به تناسب بین قسمت کمپرسور و همچنین بادکن و کوره دقت کرد که بعدها دچار مشکلاتی همچون ضعیف بودن فشار هوا و یا کمبود مخزن ذخیره هوا نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *